A Submissive to Surrender Herself

0

Even though it is the only relationship kind that you dream, unfortunately it is not an easy one. Becoming a submissive for a strong dominant might be at least as hard as the other relationships in your life. You do not only give your body to someone else, at the same time, you also give your mind to this person. It is not that shocking that some submissives do not give their minds and hearts to dominant completely. Hovewer, putting down your defences is the best way to become a submissive. Take your guard down.

It is very hard to manage any relationship with no trust. The minds of all of us like to play games with us and mostly, these are the games we do not recognize, your mind might lead you to paranoia. In a BDSM relationship, you might be put in positions that you might worry that the body can be hurt permanently. Consequently, you slog on to quit these worries and these worries might lead to trust issues later. What you should do is to let your dominant to overcome these problems. Always remind yourself that you have accepted to be with your dominant because of this. Accept to be under his/her control completely, only in this way, everything might start.

Honesty is the best.

If you have trust issues with your dominant, you should hold on a little. Explain to him/her the situation, maybe just hearing from his mouth and obtaining a promise get you relieved. Tell your problem honestly and clearly by looking into his/her eyes. A good dominant wants to eliminate these worries and cooperate with you to improve your relationship. Sometimes, when a dominant is new and inexperienced, he/she might be doing something wrong and because of it, he/she might be shaking your confidence and concerning you. But these situations can be solved with an honest communication.

One of the things that you should do as a submissive is to exclude your “other” life when you are with your dominant. Of course it can change depending upon your submissive training program, yet; make sure you leave your worries, pains and your other concerns at home when you go to your dominant. You might want to have an another name to avoid those problems when you meet. It might help you, talk about it to your dominant. All of these avails to decrease the resistance day by day.

If you do tasks other than ordered, you by no means trust the dominant; you just ensure your safety and health. Let your dominant to ensure them.

Greetings.

 

Güvenin olmadığı herhangi bir ilişkiyi yürütmek oldukça zordur. Hepimizin aklı bizimle oyun oynamayı sever ve bunlar çoğunlukla tanıyamadığımız oyunlardır, aklınız sizi paranoyaya sevk edebilir. BDSM ilişkisinde, vücudun kalıcı olarak zarar göreceğinden endişlenmenize neden olan, zor pozisyonlara sokulabilirsiniz. Sonuç olarak, bu endişelerden vazgeçmekte zorlanırsınız ve bu endişeler daha sonra güven meselelerine neden olabilir.
Yapmanız gereken, seans esnasında Efendinizin bu sorunların üstesinden gelmesine izin vermek. Onunla birlikte olmayı bir sebeple kabul ettiğinizi kendinize sürekli hatırlatın. Tamamen onun kontrolü altında olmayı kabullenin, ancak bu şekilde başlayabilir her şey.

Dürüstlük en iyisidir.
Efendinizle güven konusunda sıkıntılarınız varsa, biraz durmanız gerekiyor. Ona bu durumu anlatın, belkide sadece onun ağzından duyup, söz almanız sizi rahatlatacaktır. Onun gözlerine bakarak, sorununuzu net ve dürüst bir şekilde anlatın. İyi bir Efendi, bu endişeleri gidermek isteyecektir ve ilişkinizi geliştirmeye devam etmek için sizinle birlikte çalışmak isteyecektir. Bazen, bir Efendi daha yeni ve tecrübesiz olduğunda, bazı şeyleri yanlış yapıyor ve bu yüzden güveninizi sarsıp size endişe veriyor olabilir. Fakat bu durumlar, dürüst bir iletişimle düzeltilebilir.

Köle olarak yapmanız gereken şeylerden biri, Efendi ile birlikte olma zamanı geldiğinde “öteki” hayatınızı kapının dışında bırakmaktır. Tabii bu köle eğitimi programınıza göre değişecektir ama; endişelerinizi, acılarınızı ve diğer kaygılarınızı, Efendinizin yanına giderken, evinizde bıraktığınıza emin olun. Bu sorunlardan daha rahat sıyrılmak için, buluştuğunuzda farklı bir isminizin olmasını isteyebilirsiniz. Bu size yardımcı olabilir, bunu efendinizle konuşun.Tüm bunlar Efendinize gösterdiğiniz direnci günden güne düşürmeye yarar.

Emredilenler dışında görevler yaparsanız, hiçbir şekilde Dominant’a güvenemez; sadece kendi güvenliğinizi ve sağlığınızı sağlarsınız. Bırakın bunları Efendiniz sağlasın.
Sevgiler.

Köle adayı