BDSM Konulu Filmler

0

Listedeki bu BDSM konulu filmler, genel bir bütünü değil, farklı farklı süreçleri işliyor. Kimi sadizmi, kimi itaati irdelemekte. İyi seyirler.

Bu listedekileri, sadece konulu cinsel içerikli filmler olarak görmemek gerekli. Birçoğunda rahatsız edici sahneler olabileceğini söylememe gerek yok sanırım. Hepsi; şiddet, korku, cinsellik ve olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir. Rtüklüğümüzü de yaptığımıza göre…

Belle de Jour (Gündüz Güzeli) – 1967

Gündüz Güzeli, erotik-dram temalı bir filmdir, filmde nekrofili’den bdsm’e, aşktan burjuva eleştirisine kadar birçok alt metin mevcut ha bi’ de kızlar hadi iyisiniz, filmde Alain Delon da oynuyor.

Belle_de_jour

imdb puanı: 7.8
Filmin Konusu:
Séverine Serizy (Catherine Deneuve) Paris’te yaşayan görünürde mutlu bir evliliği olan her şeye sahip güzel bir kadındır. Séverine doktor olan kocası Pierre Jean Sorel’e karşı soğuktur, hatta aralarında fiziksel bir ilişki olmadığı da sezilmektedir. Ancak bu ‘soğuk sarışın’ ın ruhunda fırtınalar kopmaktadır. Günün birinde kendisinde gözü de olan aile dostları Henri Husson (Michel Piccoli)’dan seçkin bir randevu evinin adresini alır ve öğleden sonraları bu lüks genelevde çalışmaya başlar. Buradaki yeni adı ‘Gündüz Güzeli’ dir artık. Şehvet düşkünü Séverine randevu evine devam ettikçe kocasına daha çok bağlanır, aynı zamanda buradaki tiksindirici hayatını da garip bir şekilde kabullenir, zira burada mazoşist cinsel fantezilerini keşfedip yaşamaktadır. Bu ikili yaşam tarzı randevu evinin müdavimlerinden serseri bir gangster olan psikopat Marcel (Pierre Clémenti)’in kendisine aşık olması ve hayatının tüm anlarına girmeye çalışması ile alt üst olur.


La Vénus à la fourrure (Kürklü Venüs) – 2013

Bu filmin senaryosu Leopold von Sacher-Masoch’un bir romanından esinlenerek yazılmış. Leopold von Sacher-Masoch ise, mazoşizme ismini veren kişi. Mazoşizmin isim babasıdır yani kendisi. Ağır bir filmdir, sıkıcı bulabilmeniz de mümkün bu yüzden; ama listeye eklenmezse de olmazdı.

BDSM konulu filmlerin yanı sıra şu sıralar, Pervin BAĞDAT ve Ersin Umut GÜLER’in oynadığı bir tiyatro oyunu da var ülkemizde Kürklü Venüs’ün, belki gitmeyi düşünebilirsiniz.

venus-in-fur

imdb puanı: 7.2
Filmin konusu:
Bir yönetmen ve onun sahneye koyacağı oyunda başrolü kapmaya çalışan bir aktris… Bu ikilinin birbirine hazırladığı kurnaz tuzaklar aslında insanlık tarihi kadar eski, kadın ve erkek arasındaki savaşın bir yansıması. Efendi ile köle sürekli yer değiştirirken, Polanski hınzırca kendisiyle de dalga geçiyor; zira yönetmen rolündeki Mathieu Amalric, şaşırtıcı şekilde Polanski’nin gençliğine benziyor. Aktrisi ise Polanski’nin gerçek hayattaki karısı Emmanuelle Seigner canlandırmakta.


Secretary (Sekreter) – 2002

Sekreter, şüphesiz ki Grinin bilmem kaç tonu vakasını saymazsak BDSM konulu filmlerin arasında en popüler, en bilindik filmdir. Her ne kadar sado-mazo ilişkileri konu alıyor gibi gözükse de, aslında fazlasıyla, submissive (itaat) durumunu işleyen bir film.
sekreterimdb puanı: 7
Filmin konusu:
Lee, sevgilisi Peter’la sıradan bir ilişkisi ve bunun yatay izdüşümünde monoton bir cinsel hayatı olan genç bir kadındır. Lee, başarılı avukat E. Edward Grey’in yanıda çalışmaya başlayınca, bütün yaşamı değişecek ve anlamına kavuşacaktır. Avukat’ın sadist eğilimleri, genç kadının mazoşist zevkleriyle karşılaşınca, ikisi de yıllardır aradığı oyun arkadaşını bulmuş gibi olur.


 The Duke of Burgundy (Burgonya Dükü) – 2014

Hem lezbiyen hem de BDSM konulu filmler arasında yer alan Burgonya Dükü; müzikler, çekim, dekor kalitesi olarak bence doyurucu bir film. Öte yandan efendi köle ilişkisini de muazzam işliyor. Film Amerikan yapımı.

Burgundy

imdb puanı: 6.6
Filmin Konusu:
Otuzlu yaşlardaki Evelyn, amatör bir kelebek ve güve araştırmacısıdır. Her güin günlük ev işlerini yapmak için Orthopterist (Düzkanatlılar sınıfındaki canlıları yakalayan, toplayan ve üzerlerinde araştırmalar yapan entomolog) Cynthia’nın evine gider. Evelyn’den on yaş büyük olan Cynthia’nın soğuk ve merhametsiz tavırları onu daha zarif bir kadın olarak gösterirken, Evelyn’e karşı kötü davranmasının önüne geçmez. Cynthia’nın Evelyn’e kötü muamelesi her geçen gün artar. Evelyn’e verdiği görevler daha mahrem, sınırları aşan ve aşağılayan noktalara gelir; ancak Evelyn hiç itiraz etmez. İkilinin her gün uyguladıkları bir ritüel haline getirdikleri bu durum her defasında Evelyn’nin cezalandırılmasıyla son bulur. Ancak Cynthia, Evelyn ile yaşadıkları ilişkiden bir süre sonra yorulur ve daha geleneksel bir ilişkinin özlemini duyar. Evelyn’nin bağımlılığı ikilinin ilişkisini kopma noktasına getirmek üzeredir.


The Story of O (O’nun Hikâyesi) – 1975

O’nun hikayesi; edilgenin, itaat sürecini anlatan, BDSM konulu filmler arasında en kült filmdir sanırım. O’nun Hikayesi – Aşk ve Sadizm adlı romandan uyarlama ve Fransız yapımı.

bdsm filmleri

imdb puanı: 5.4
Filmin konusu:
Garip ve ıssız bir şatoda, genç ve güzel bir fotoğrafçı olan “O” sevgilisi Rene sayesinde sadomazoşizm ile tanışır. Rene, onu sorgulamadan kabul ettiği bir dizi aşağılama ve erotik deneyin öznesi haline getirir. O’nun tek arzusu erkeğini mutlu etmek ve aşkını ispatlamaktır. Paris’ e döndüklerindeü, Rene onu Sir Stephen adında yaşlı bir erkeğe teslim eder. Bu adam, genç kadını psikolojik ve cinsel bir oyuncak olarak kullanacak ve sonunda kendi malı haline getirecektir.

O’nun hikayesi onay ve güç kavramlarını sorguluyor; özellikle O baskın erkekler tarafından hangi durumlarda konumlandırıldığını düşünmeye başladıktan sonra…


Salo ya da Sodom’un 120 Günü – 1976

Sadizmin isim babası olan ve sadizmin atası sayılan Marquis de Sade‘nin, Sodom’un 120 Günü adlı kitabından beyaz perdeye aktarılan bu film, izleyiciyi bir miktar rahatsız edebilir; fakat unutmamak lazım ki BDSM değil, sadizmin atasıdır de Sade, dolayısıyla bu filmi izleyeceksiniz, sadizm konulu bir film olarak izlemeniz daha doğru olacaktır.
imdb puanı: 6
Filmin konusu:
Olaylar 1944 yılında Nazi Almanya’sının kontrolünde Kuzey İtalya’da kurulmuş kısa ömürlü bir kukla devlet olan Faşist Salo Cumhuriyeti’nde geçer. Şehrin ileri gelen seçkinlerinden dört sefih 9 kız 9 da erkek 18 genç insanı yakalayıp bir şatoya kapatırlar. Beraberlerindeki 4 yaşlı fahişe ile birlikte bu genç kölelere bir dizi fiziksel, ruhsal ve cinsel işkence uygularlar.


Bonus

Danny the Dog (Kır Zincirlerini) – 2005

Kır zincirleri için BDSM konulu bir film diyemeyiz; ama bu kadar ağır filmler önermişken, bir de bu çerezlik filmi önermezsem, ölürdüm. Öleyim mi?
Aynı zamanda Jet Li’nin adeta döktürdüğü bir filmdir Kır zincirlerini.
imdb puanı: 7
Filmin konusu:
Tam 30 yaşına kadar, kendisini annesinden çok küçük yaşta almış Bart adlı adamın ofisinin altındaki küçük bir depoda yaşayan Danny, bir öldürme makinesi olarak eğtilmiştir. Tüm hayatı yaşadığı bu yeraltındaki odadır ve ne zaman ihtiyaç duysa Bart’a onun öğrettiği şekilde hizmet etmektedir.

Hayatını para satarak kazanan bir tefeci olan Bart, borç verdiği insanlar geri ödemekte zorluk çektiklerinde ya da geciktiklerinde Danny’yi devreye sokar. Onu bir köpek gibi yetiştirmiştir ve her fırsatta silahı olarak kullanmaktadır. Ta ki Bart bir gün kin tutan müşterilerinden biri tarafından tuzağa düşürülene dek. Danny, bu olaydan sonra kendisini sahiplenen sanatçı Sam ve üvey kızı Victoria’nın yanında sevginin ne olduğunu öğrenirken, Bart’ın öldüğüne inanmaktadır. Fakat Bart ölmemiştir; ‘köpeğin’ geri almak için döndüğünde Danny’nin eski ve yeni hayatı birbirine girer.


Bir ara bu sayfaya daha fazla BDSM konulu filmler ve başka bir sayfaya da DDLG konulu filmler ekleyeceğim.

Önceki İçerikCinsel Fetişizm
Sonraki İçerikEfendi Köle İlişkisinin Bitişi ve Tekrar Başlanışı
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.