Sayfaların arasında gezerken BDSM terimleri bazen kafa karıştırıcı gelebilir. Kenarda açık kalması, “neydi lan bu” denildiğinde, dönülüp bakılması için kalktım size sayfa yaptım. İnsan neler yapar isteyince…

7/24 BDSM

7/24 şeklinde bir tabir ile karşılaştı iseniz, sadece birlikte olduğu zamanlarda değil, tüm zamanını ve hayatını bu ilişkiye göre şekillendirmek isteyen birinden bahsediyoruz demektir.

Abrasion Play

Genelde cinsel bölgeye; ince zımpara, sert bir fırça gibi nesneler kullanıp, o bölgeyi aşındırarak uygulanan uyarılara verilen isim. Hassas davranılmadığında, kan görme olasılığınızın olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Adult Baby ( ABDL )

Karşılığı yetişkin bebek olan bu terim, DDLG türünün 0-6 yaş rol kısmını kapsayan bir terimdir. Bebek bezleri, konuşmadan iletişim kurmaya çalışma, emekleyerek ilerleme gibi, küçük bir çocuğun rolünü üstlenen kimseleri kapsar bu terim. DDLG’nin detayları için, DDLG Nedir başlıklı yazıya doğru uzanabilirsiniz.

bdsm terimleri
bdsm terimleri

Aftercare

Genelde yoğun geçen bir seansın ardından, sevgi göstermek üzere ayrılan zaman dilimine verilen isimdir aftercare, köle mutlu olmayı hak eder mi? Eder, neden etmesin.

Age Play

Burada itaatkar kişi; bebeklikten, yetişkinlik yaşına kadar herhangi bir yaşın rolünü üstlenir ve ona göre giyinir, davranır.

Anal Torture

Anal yola acı vererek bundan cinsel haz çıkarmaya çalışma eylemi. Anal yolun zarar görebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Androgyny (Androjen)

Her iki cinsiyetin özelliklerini de taşıyan kişi.

Petplay

ya da Animal Play – Taraflardan birinin ya da ikisinin de, bir hayvanın rolünü üstlenmesine verilen isim, konunun detayı için Pet Play Nedir adlı yazıya göz atabilirsiniz.

Anti-humiliation

Humiliation terimini sıklıkla duyacaksınız bu ise tam tersi, onu ağlatacak kadar güzel şeyler söylemek, duygularına dokunmak diyebiliriz, yukarıda bahsi geçen aftercare’ın bir kısmı bunu içerebilir.

Bagging

Bir poşet ya da havlu vb. bir nesne ile kişiyi nefessiz bırakma (Boğma) işlemine verilen isimdir; fakat anksiyete atakları da geçirebilir kişi. Bunun yapılmasını talep eden biri varsa öncesinde bunu iyi düşünsün.

Body Worship

Dominantın vücudununa; öperek, emerek ve yalayarak ilgi gösterme işlemi.

Bastinado

BDSM terimleri içinde havalı bir kelime gibi dursa da, bu bizim bildiğimiz falaka. Ayak tabanlarına sert bir cisimle vurarak uygulanır.

Bit Gag

Bir çeşit ağız topu fakat ağız kısmı top şeklinde değil, uzun ince bir silindir şeklinde olur.

Bondage

Vücudun belli bir kısmı ya da vücudun tamamını bağlayarak kişinin kısıtlanmasına verilen isim.

Breath Play

Nefes oyunları, genelde dominantın, emir vererek ya da fiziksel şekilde zor kullanarak itaatkarın nefesini kısıtlama işlemidir; fakat nefes oyunları tehlikeli olabilir.

Buttplug

Anal tıkacı diye geçiyor sanırım ülkemizde, bu oyuncak birçok amaçla kullanılabiliyor. Bunlar
*Seks esnasında erkeğin prostatını uyardığı için daha fazla zevk almasını sağlaması. (hiç kullanmadım)
*Anal seks öncesi, anal yolunu genişletmek ve acıyı minimal seviyede tutmak.
*Tıkacı yerleştirip dışarıya çıkmak, işe gitmek gibi aktiviteleri yaparak, gün içinde sürekli uyarılmak.

Collar

Tasma, BDSM’de bir aidiyet sembolüdür. Genelde gerçek bir tasma kullanılsa da, çiftlerin kendi arasında kararlaştırdığı, bir bileklik, yüzük dahi olabilir.

BDSM Slave Contract

BDSM Kölelik Sözleşmesi, tarafların ilişkileri boyunca neler yapacakları ve yapmayacaklarını listeyen bir sözleşmedir, birkaç detayı için Kölelik Sözleşmesi Nasıl Oluşturulur adlı sayfaya bakabilirsiniz.

Cuckold

Cuckold İlişki Karısını / sevgilisini, dominanta sunan erkek.

DDLG

Dominant Daddy / Little Girl; baba kız ilişkisi, blogta bu konu hakkında birden fazla yazıya ulaşabilirsiniz.

Discipline

BDSM’in “D” kısmının iki açılımı vardır bunlardan biri disiplindir. Bu disiplin genelde ödül-ceza yöntemi ile sağlanır.

Dominant

BDSM’in “D” kısmının diğer açılımı ise, domination’dır. Dominant, efendi köle ilişkisindeki baskın karakterdeki kişiye denir.
Erkek dominantlar için bazı kısaltmalar,
*Dom
*Master
*Efendi
*Sahip
Kadın dominantlar için bazı kısaltmalar,
*Domina
*Domme
*Mistress

Dungeon

BDSM terimleri içerisinde “dungeon” kelimesini sıklıkla duyup “bu ne lan” diyebilirsiniz. Zindan demek, gerçek anlamda bir zindan bulunması ya da tasarlaması zor olacağı için, efendi ve kölenin görüştüğü yere genelde bu isim verilir.

Electric Play

İtaatkara düşük voltajlarda elektrik vererek uygulanan bu oyun, kullanım yönüne göre, ceza da olabilir, tahrik edici bir unsur da olabilir.

Facesitting

Genelde vajina ya da anal bölgenin yüze gelecek şekilde, üzerine oturulmasıdır.

Financial Dominance

Kölesini sadece mali ihtiyaçları için kullanan, kendilerini iflasa sürükleyene kadar da bu kullanma işini sürdüren kişilere verilen isim. Fahişelik farklı şekilde de kullanıldığında, BDSM’de bir karşılık bulamaz.

Gag

Kullanılan nesnenin şekline göre, bazen sessiz kalmaya, bazen de ağzın açık kalmasını sağlayan bir oyuncak. Ağız topu şeklinde arama yapabilirsiniz.

Humiliation

Bunun direkt karşılığı aşağılamak olsa da, birden çok şekilde aşağılama yöntemi var ve unutmamak gerekir ki, bir kişide aşağılamak için kullandığınız bir şey, başka birinin çok hoşuna gidebilir, dolayısıyla aşağılama kişiye özgü yöntemler barındırır.

Shibari

Japon bağlama sanatı. Bondage’den farkı ise sıradan bir bağlama değil, bağlayan ve bağlananın uzun bir yolculuğa çıkması o an.

Suspension Shibari

Bir askı yardımı ile, esaret altına alınan kölenin, yer ile teması kesilip, yerden yükseltilmesi.

Knife Play

Bıçaklarla oynanan tehlikeli oyunlardan biridir, bazen role playlerde gerçekçilik katması adına, bazen sadece adrenalin pompalaması amacı ile kullanılsa da, kan çıkmadan seansın bitmesi önemlidir. Dikkatli olunuz.

Pansexual

Cinsiyet konusunda sınırı olmayan, kadın, erkek, trans fark etmeksizin herkesle ilişkiye girebilecek kişiyi tanımlarken kullanılır.

Pro-Domme

Belki de Türkiye’de en çok duyacağınız bdsm terimlerinden biri budur. Para karşılığı Mistresslik hizmeti veren kişilere verilen isim.

Pissing

İdrarın kullanıldığı bir yöntem.

Safeword

Güvenli kelime, başta belirlediğiniz bir kelime ya da bir el işareti olabilir bu. Bu kelime ya da işaret kullanıldığında o an ne yapılıyorsa derhal durdurulur.

Scat

Dışkıların kullanıldığı bir yöntem. Herhangi bir sebep belirtmiyorum; fakat tercih de etmiyorum.

Sissy

Erkeğin kadın gibi giyinmesi, davranması.

Submissive

İtaatkar kişi

Slave

Köle

Toileting

Kölenin, tuvalet olarak kullanılması. Yine scat ve pissing’te olduğu gibi, tercih etmiyorum.

Trample

Ezmek; Dominant, itaatkarın üzerine çıkarak, yürür, zıplar vs. Trample nasıl yapılır adlı yazıya bakabilirsiniz, buna ilgili iseniz.

Vanilya

BDSM içeriklerini kapsamayan ilişki türüne verilen isim.

Aklıma gelen bdsm terimlerini bu sayfaya eklemeye devam edeceğim.

Sevgiler.

 

Önceki İçerikTrample Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikİtibar Etmeyiniz
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.