BDSM Terimleri

24/7 BDSM – şeklinde bir tabir ile karşılaştı iseniz, sadece birlikte olduğu zamanlarda değil, tüm zamanını ve hayatını bu ilişkiye göre şekillendirmek isteyen birinden bahsediyoruz demektir. Bunun hakkında en uygun yazı sanırım, 7/24 BDSM olacaktır.

Abrasion Play – Genelde cinsel bölgeye; ince zımpara, sert bir fırça gibi nesneler kullanıp, o bölgeyi aşındırarak uygulanan uyarılara verilen isim. Hassas davranılmadığında, kan görme olasılığınızın olduğunu söylememe gerek yok sanırım. 
Adult Baby (ABDL
– Karşılığı yetişkin bebek olan bu terim, DDLG türünün 0-6 yaş rol kısmını kapsayan bir terimdir. Bebek bezleri, konuşmadan iletişim kurmaya çalışma, emekleyerek ilerleme gibi, küçük bir çocuğun rolünü üstlenen kimseleri kapsar bu terim. DDLG’nin detayları için, DDLG Nedir başlıklı yazıya doğru uzanabilirsiniz.

Aftercare – Genelde yoğun geçen bir seansın ardından, sevgi göstermek üzere ayrılan zaman dilimine verilen isimdir aftercare, köle mutlu olmayı hak eder mi? Eder, neden etmesin.

Age Play – Burada itaatkar kişi; bebeklikten, yetişkinlik yaşına kadar herhangi bir yaşın rolünü üstlenir ve ona göre giyinir, davranır.

Anal Torture – Anal yola acı vererek bundan cinsel haz çıkarmaya çalışma eylemi. Anal yolun zarar görebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Androgyny (Androjen) – Her iki cinsiyetin özelliklerini de taşıyan kişi.

Pet play ya da Animal Play – Taraflardan birinin ya da ikisinin de, bir hayvanın rolünü üstlenmesine verilen isim, konunun detayı için Pet Play Nedir adlı yazıya göz atabilirsiniz.

Anti-humiliation – Humiliation terimini sıklıkla duyacaksınız bu ise tam tersi, onu ağlatacak kadar güzel şeyler söylemek, duygularına dokunmak diyebiliriz, yukarıda bahsi geçen aftercare’ın bir kısmı bunu içerebilir.

Bagging – Bir poşet ya da havlu vb. bir nesne ile kişiyi nefessiz bırakma (Boğma) işlemine verilen isimdir; fakat anksiyete atakları da geçirebilir kişi. Bunun yapılmasını talep eden biri varsa öncesinde bunu iyi düşünsün.

Body Worship – Dominantın vücudununa; öperek, emerek ve yalayarak ilgi gösterme işlemi.

Bastinado – Bu bizim bildiğimiz falaka. Ayak tabanlarına sert bir cisimle vurarak uygulanır.

Bit Gag – Bir çeşit ağız topu fakat ağız kısmı top şeklinde değil, uzun ince bir silindir şeklinde olur.

Bondage – Vücudun belli bir kısmı ya da vücudun tamamını bağlayarak kişinin kısıtlanmasına verilen isim.

Breath Play – Nefes oyunları, genelde dominantın, emir vererek ya da fiziksel şekilde zor kullanarak itaatkarın nefesini kısıtlama işlemidir; fakat nefes oyunları tehlikeli olabilir.

Buttplug – Anal tıkacı diye geçiyor sanırım ülkemizde, bu oyuncak birçok amaçla kullanılabiliyor. Bunlar
*Seks esnasında erkeğin prostatını uyardığı için daha fazla zevk almasını sağlaması. (hiç kullanmadım)
*Anal seks öncesi, anal yolunu genişletmek ve acıyı minimal seviyede tutmak.
*Tıkacı yerleştirip dışarıya çıkmak, işe gitmek gibi aktiviteleri yaparak, gün içinde sürekli uyarılmak.

Collar – Tasma, BDSM’de bir aidiyet sembolüdür. Genelde gerçek bir tasma kullanılsa da, çiftlerin kendi arasında kararlaştırdığı, bir bileklik, yüzük dahi olabilir.

BDSM Slave Contract – BDSM Kölelik Sözleşmesi, tarafların ilişkileri boyunca neler yapacakları ve yapmayacaklarını listeyen bir sözleşmedir, birkaç detayı için Kölelik Sözleşmesi Nasıl Oluşturulur adlı sayfaya bakabilirsiniz.

Cuckold Cuckold İlişki Karısını / sevgilisini, dominanta sunan erkek.

DDLG – Dominant Daddy / Little Girl; baba kız ilişkisi, blogta bu konu hakkında birden fazla yazıya ulaşabilirsiniz.

Discipline – BDSM’in “D” kısmının iki açılımı vardır bunlardan biri disiplindir. Bu disiplin genelde ödül-ceza yöntemi ile sağlanır.

Dominant –  BDSM’in “D” kısmının diğer açılımı ise, domination’dır. Dominant, efendi köle ilişkisindeki baskın karakterdeki kişiye denir.
Erkek dominantlar için bazı kısaltmalar,
*Dom
*Master
*Efendi
*Sahip
Kadın dominantlar için bazı kısaltmalar,
*Domina
*Domme
*Mistress

Dungeon – Zindan demek, gerçek anlamda bir zindan bulunması ya da tasarlaması zor olacağı için, efendi ve kölenin görüştüğü yere genelde bu isim verilir.

Electric Play – İtaatkara düşük voltajlarda elektrik vererek uygulanan bu oyun, kullanım yönüne göre, ceza da olabilir, tahrik edici bir unsur da olabilir.

Facesitting – Genelde vajina ya da anal bölgenin yüze gelecek şekilde, üzerine oturulmasıdır.

Financial Dominance – 
Kölesini sadece mali ihtiyaçları için kullanan, kendilerini iflasa sürükleyene kadar da bu kullanma işini sürdüren kişilere verilen isim. Fahişelik bir farklı boyutu şeklinde kullanıldığında, BDSM’de bir karşılık bulamaz.

Gag – Kullanılan nesnenin şekline göre, bazen sessiz kalmaya, bazen de ağzın açık kalmasını sağlayan bir oyuncak. Ağız topu şeklinde arama yapabilirsiniz, bir sonraki aşama için ise, ağız topu kullanmadan sessiz kalmak adlı yazıya uğrayabilirsiniz.

Humiliation – Bunun direkt karşılığı aşağılamak olsa da, birden çok şekilde aşağılama yöntemi var ve unutmamak gerekir ki, bir kişide aşağılamak için kullandığınız bir şey, başka birinin çok hoşuna gidebilir, dolayısıyla aşağılama kişiye özgü yöntemler barındırır.

Shibari – Japon bağlama sanatı, bildiğimiz bondage’in çok daha teknik ve estetik olanı.

Suspension Shibari – Bir askı yardımı ile, esaret altına alınan kölenin, yer ile teması kesilip, yerden yükseltilmesi.
tam süspansiyon şibari

Knife Play – Bıçaklarla oynanan tehlikeli oyunlardan biridir, bazen role playlerde gerçekçilik katması adına, bazen sadece adrenalin pompalaması amacı ile kullanılsa da, kan çıkmadan seansın bitmesi önemlidir. Dikkatli olunuz.

Pansexual – Cinsiyet konusunda sınırı olmayan, kadın, erkek, trans fark etmeksizin herkesle ilişkiye girebilecek kişiyi tanımlarken kullanılır.

Pro-Domme – Belki de Türkiye’de en çok duyacağınız terim budur. Para karşılığı Mistresslik hizmeti veren kişilere verilen isim.

Pissing – İdrarın kullanıldığı bir yöntem.

Safeword Güvenli kelime, başta belirlediğiniz bir kelime ya da bir el işareti olabilir bu. Bu kelime ya da işaret kullanıldığında o an ne yapılıyorsa derhal durdurulur.

Scat – Dışkıların kullanıldığı bir yöntem. Herhangi bir sebep belirtmiyorum; fakat kesinlikle tercih de etmiyorum.

Sissy – Erkeğin kadın gibi giyinmesi, davranması.

Submissive – İtaatkar kişi

Slave – Köle

Toileting – Kölenin, tuvalet olarak kullanılması. Yine scat ve pissing’te olduğu gibi, tercih etmiyorum.

Trample – Ezmek; Dominant, itaatkarın üzerine çıkarak, yürür, zıplar vs. Trample nasıl yapılır adlı yazıya bakabilirsiniz, buna ilgili iseniz.

Vanilla – BDSM içeriklerini kapsamayan ilişki türüne verilen isim.

Aklıma gelen bdsm terimlerini bu sayfaya eklemeye devam edeceğim.

Sevgiler.