BDSM ve Diktatörlük

1

Otokrasi ve demokrasi zıtlıklarının BDSM ile bağlantısından, BDSM Hakkında Genel Bilgiler adlı başlıkta üstün körü bahsetmiştim, şimdi bu konuyu biraz daha irdeleyelim.

BDSM ilişkisindeki Dominant taraf istisnasız diktatörmüdür?
-Evet

Diktatör kelimesi çoğu zaman; despotizm, zorbalık ya da tiranlık kelimeleri ile karıştırılır, o yüzden birine diktatör demek, hakaret sayılır hale gelmiştir. Fakat gerçek pek de öyle değil, önce bu kavram kargaşasını ortadan kaldırmak adına, diktator; dikta eden kişi demek. Dikta ise TDK’ya göre “hiçbir şart olmaksızın körü körüne uyulması gereken buyruk” demektir. Zaten bu tanımlar, BDSM’i andırmış olmalı size, ha yok “hiç benzemiyor yeaa” diyorsanız, zaten ne anlatsam olmayacak o iş.

Eski Roma’da örneğin Julius Caesar, consüller tarafından diktatör tayin edildi. Hem halk hem meclis bu rejimi kendi isteği ile getirdi çünkü faydalı olacağını düşündüler. Daha sonradan Caesar’ın diktatörlük süresinin bitmesine rağmen koltuğu terk etmemesi, işte o tiranlık oluyor ve başka bir başlığın konusu.

Bir BDSM ilişkisinde de, tıpkı Roma’nın Caesar’ı diktatör tayin edip, onun emri altına girdiği gibi, itaatkar kişi Dominantın diktatörlüğünü kabul edip emri altına girer. Anlaşmaları varsa ki BDSM Sözleşmesi hazırlarken bu konuda roma hukukunu örnek almış ve sözleşme süresini 6 ay olarak belirlemişimdir, Roma’da da diktatör tayin edilen kişinin görev süresi 6 aydır. İtaatkar, bu anlaşma süresi boyunca iradesini kabul ettiği kişinin boyunduruğundan çıkmaz. Sözleşme süresi bittikten sonra, itaatkar kişinin bunu sürdürmek istemediği ama Dominantın bir sebepten sürdürmeye direttiği, bunun için baskı kurduğu durumlarda, tıpkı Caesar’ın ki gibi pozisyonu diktatörlükten çıkar ve zorbalığa dönüşür.

Öte yandan diktatör kelimesinin dişi karşılığı da yoktur mesela. Diktatres diye bir şey duydunuz mu? Yok. Neydi, Mistress nedir? Çok saçma değil midir?

Her dominant diktatördür. Diktatörlük ise kelime anlamı olarak tam olarak bir zorbalık değildir.

Sevgiler.

Önceki İçerikDunning Kruger Etkisi
Sonraki İçerikSadizm Hakkında
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.