BDSM ve Korku

1

İnsanlar; kendilerini korkutan, dehşete düşüren, gece tuvalete gitmekte bile onları zora sokan filmleri ya da hikayeleri neden okur?
“Ben aslında çok korkuyorum ama korku filmlerini de çok seviyorum” diyen onlarca insan tanıyorsunuz değil mi? Hatta belki siz de onlardansınız. Peki kendilerine neden bunu yapmaya devam ediyorlar? BDSM ilişkileri ile korkunun ne gibi bağlantısı var.

Aslında, eskiden; idamları izlemek için meydanlara toplanan, gladyatörlerin ölümünü izlemek için arenalarda alkış tutan, Fransız devriminde giyotin cezasını izlemek için sokağa dökülen, bunlardan heyecanlanan insanlardan pek bir farkı yok.

Gerilmek, korkmak bunu takiben heyecanlanmak, bittiğinde ise gelen rahatlama hissi.

Korku

Gerçek şu ki, insanoğlu en başından bu yana korku ile yaşıyor. Savaşlar, istilalar, doğal felaketler, salgın hastalıklar, açıklanamayan olaylar, inançlar. Binlerce yıldır süregelen, kulaktan kulağa aktarılan korku hikayeleri. İnsanoğlu korku ile yaşamaya kendini koşullandırmış ve alıştırmıştır.

Rahatlamak, arınmak, alternatif bir huzura kavuşmak ya da agresyonunu kanalize etmek için korkusuz yaşayamaz hale gelmiştir insanlar.

Bir Efendi köle ilişkisi, korkuya koşullandırılmış ve bundan zevk alan bir kimse için tabii olarak çekici bir ilişki türüdür.
Bilinmezlik, heyecan, korku, belli bir miktar acı, dış dünyadan soyutlanıp başka bir gerçekliğin içine girme ve tüm bunlar bittiğinde, tıpkı o korku filminin bitişinde gelen rahatlama “ohh” hissi.

Peki korktuğumuzda vücudumuzda neler oluyor da, korktuğumuz halde bu ilişkiyi yaşamak istiyoruz?

Korku ile karşılaşıldığında, sinir sistemi uyarılır ve böbrek üstü bezlerinden salgılanan adrenalin hormonu kan basıncını yükseltir, ardından kalp atış hızı artar, bu da yaşanılan duyguların daha yoğun yaşanmasına yol açar. Cinsel anlamda zevk veren bir aktivite, korku ile harmanlandığında, söz konusu sebeplerden bu aktivite daha yoğun hissedilir bir hale gelir.

Gündelik yaşamda, korkudan ve heyecandan izole olan hayatımız ise başka bir tetikleyicidir, ev – iş/okul arasında tek düze geçen hayata heyecan katmanın bilindik yollarından biri korkudur. Bu bilinmezliğin heyecanını ilişkiye katmanın bilindik yolu ise BDSM’dir.

Tüm bu sebeplerden, (belli bir düzeydeki) korku ve BDSM iç içe geçmiştir.

Sevgiler.

Bu yazıya artık Spotifyüzerinden ulaşabilirsin!

Önceki İçerikSoru: BDSM’e Ne Kadar Talep Var?
Sonraki İçerikMarquis de Sade ve BDSM
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.