BDSM ve Vücut Dili: Tokalaşma

1

Vücut dili, gerek isteyerek gerek istemeyerek hayatımızın her alanında, iyi ya da kötü bir şekilde kullandığımız bir yönümüzdür. Bu dil, karşıdaki kişide kimi zaman iyi kimi zaman ise kötü etkiler bırakır.
Bir BDSM ilişkisinde hangi tarafta olursanız olun, potansiyel partnerinizle tanışırken, ilk kullandığımız vücut dili fonksiyonu, tokalaşmaktır. Genel olarak yanlış bilinen bir şeyi düzelterek başlayalım.

Eli Çok Sert Sıkarak Tokalaşmak

Bunu yapan kişiler; çoğu zaman, sert gözükmek isteyen, dominant bir tavır sergilemek isteyen kişiler fakat durum gerçekte bu değil.
Birçoğunuzun bildiği gibi standart el sıkışma, eşitliği sembolize eder ve sert sıkan taraf, baskın olduğunu düşünür, bu koca bir yanlış. Amaç can yakmaksa, kulağını ısırmak bundan daha etkili olacaktır, bunu bi’ düşünün derim.
Karşınızdaki kişi, elinizi acıtacak şekilde sıkıyorsa, elinizi sıkarken sizi zorla kendine çekiyorsa, bundan sert ya da dominant bir karakter olduğu anlamını çıkartmamalısınız. Olsa olsa; kaba, adab-ı muaşeretten bi’ haber, gösteriş budalası bir kişilik anlamı çıkartılmalıdır.

Peki, dominant tokalaşma nedir?

Dominant/Baskın Tokalaşma
dominant el

Elin üst tarafı yukarıya, avuç içi aşağıya bakacak şekilde yapılan tokalaşmadır. Eli üstte olan kişi; karşı tarafa, ben senden üstünüm ve sen bana tabisin mesajı verir. Tokalaşmak için elini bu şekilde uzatan bir kişinin üstünlüğünü kabul etmiyorsanız, tokalaşırken hemen elini düzeltmeli ve eşit şekle getirmelisiniz. Bunun haricinde, yukarıda da belirttiğim gibi baskın el sıkışma anında, karşıdaki kişinin eli çok sıkılmaz, kendine doğru zorla çekilmez.

Bu konu hakkında en güncel örnek, sanırım ABD başkanı, D. Trump’tır. Trump biliyorsunuz, karşısındaki kişinin elini çok sert sıkıp, kendine doğru zorla çekerek baskı kurmaya çalışan biri.
55173599000000_original
Fakat şu fotoğrafta görülüyor ki, baskıyı hiç zorlanmadan Japon başbakanı kurmuş.

İtaatkar/Edilgen Tokalaşma
edilgen el

Elin üst kısmının aşağıya, avuç içinin yukarıya doğru baktığı tokalaşma şeklidir. Elini bu şekilde uzatan kişi, “ben senin baskın güç olduğunu kabul ediyorum” mesajı verir. Birisi size bu şekilde elini uzatırsa, sizden daha güçlü bir iradesinin olmadığını düşünüyor demektir. Öte yandan bir beklenti içerisindedir, iltifat bekleyen kadınların elini bu şekilde uzattığı da sıklıkça görülür.

Eşit Statüde Tokalaşma
eşit el

Bu, gündelik hayatta da sıklıkla kullandığımız bilindik tokalaşma şekli. İki el birbirini kavrar ve ellerin dış tarafı sağ ve sola doğru bakar, bu tokalaşma şekli, eşitliği temsil eder.

Adab-ı Muaşeret Kurallarına Göre Tokalaşmaya

Yani hayvanlaşmadan tokalaşmaya.

  • Eğer itaatkar ya da baskın bir şekilde tokalaşma niyetiniz yoksa; el sıkışmak için, önce dişi tarafın elini uzatması beklenir.
  • El fazla sıkılmaz, karşı taraf kendine doğru çekilmez.
  • Tokalaşırken, diğer el ile enseden tutulmaz. Karşı taraf yakınlaşmıyorsa, diğer el omuza konulmaz, özel alanına girilmez.
  • Tokalaşmak için; sanki pis bir şeye dokunuyormuş gibi sadece parmak uçları uzatılmaz.
  • Tokalaşırken maksimum yakınlaşma mesafesi, kol boyudur. Ağzının içine kadar girilmez.

İnsanların birçoğu, baskın ya da edilgen el sıkışma şekillerini, farkında olmadan içgüdüsel olarak yapar. BDSM hakkında; ne, nasıl yapılır? Konularında çok fazla bilgi vermemeye özen göstersem de, şu sert tokalaşma olayının, baskın tokalaşma olmadığını açıklığa kavuşturmak elzemdi. Verilen BDSM eğitimi sırasında üsluptan sonra genelde vücut dili için çalışmalara başlanır. Tabii ki söz konusu tokalaşma kısmı, bahsettiğimiz vücut dilinin küçük bir parçası

Sevgiler.

Önceki İçerikAyırma Çubuğu (Spreader Bar)
Sonraki İçerikKöleyi Damgalamak
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.