Daddy Issues

0

Karşılığı baba kompleksi olan daddy issues terimi, baba figürünün var olması / olmaması, var olup pozitif olması ya da negatif olması gibi dinamik etkenlere göre farklılık gösteren bir durum.

Daddy Kink, DDLG ve Age Play konularını oldukça irdeledim burada, bu konuyu incelediğinizde daddy issues terimi sıkça karışımıza çıksa da, psikolojideki karşılığı Oidipus kompleksi olan bu terimin, kökenini anlatayım önce.

Apollon’dan, oğlu tarafından öldürüleceğine dair tüyo alan Laios(Kral), celladına emir verir, annesi de cellatla iletişime geçip, öldürmemesini ama ıssız bir yerde çocuğu terketmesini söyler. Cellat, küçük Oidipus’u bir ormana götürür, Oidipus bir çoban tarafından ormanda bulunur ve o bölgenin kralına götürülür. O dönemler bok gibi kral var, her yer kral her yer krallık. Oidipus ismi de bu kral ve kraliçe tarafından koyulur. Hülasa, Oidipus büyüdüğünde olayları öğrenir ve evden kaçar. (Ev dediğim saray işte)

Yolda hiç tanımadığı yaşlı bir adamla kavgaya tutuşur ve o adamın babası olduğunu henüz bilmeden onu öldürür(hikaye tam bir yeşilçam.) Kral ölünce kralın kardeşi başa geçer; fakat o sırada Sfenk adlı yaratık gelene geçene bir bilmece sorup, bilemeyini öldürmeye başlar. Krallık, bu allahın belası yaratıktan illallah etmiştir ve kral, kim bu yaratığı yenerse krallığı ona devredip, kardeşi ile evlendireceğini söyler. Oidipus kimsenin bilemediği bu bilmeceyi çözüp, annesi ile evlenir ve 4 çocuğu olur.

İşte bu yüzden de, babasını öldürüp annesi ile evlenen bu adamın durumunu baz alarak, Oidipus kompleksine isim babası olmuştur, Oidipus.

Kız çocukları için olanı ise elektra kompleksi. Tabi bunlar işin magazinsel boyutu. Dönelim masaldan ziyade aslolan konumuza.

Daddy issues

Babanın hayatta olmaması, evde olmaması, çocuklarını ve/veya eşini suistimal etmesi ve benzeri durumları yaşayan kız çocuklarında;

  • Erkeklere karşı genel bir güvensizlik,
  • Nefret, kin
  • İçe kapanıklık.
  • Aşırı bağlanma, terkedildiğinde yok olmuş gibi hissetme
  • Özgüven eksikliği

Gibi sorunlara yol açıyor.

Bunlar, baba tarafından negatif etkiye maruz kalanların problemi olsa da, babasına özlem duyan ve ona benzeyen erkeklerle beraber olmayı tercih eden bir kız için de daddy issues terimini kullanmak doğru olacaktır.

Babasını özlediği için beraber olmasından ziyade, salt babasına benziyorsunuz diye sizinle beraber olup, onun intikamını da sizden almaya çalışabilir.

Daddy issues sorunu her zaman babayı rol alıp ona göre şekillenen bir sorun olmayabiliyor. Babasının kötü tavırları karşısında annesini rol model alıp, annesinin babasına olan davranışlarını kopyalayıp, yine babası gibi bir adam bulup, annesi gibi onu “çekerek” hayatını devam ettiredebilir. -psikolojik açıdan varyasyonları oldukça çok-

Anne sorunları

Sadece kadınların erkeklere karşı olan durumu değil, bunun erkekler için olan varyasyonları da var. Mommy issues ve hiç azımsanmayacak kadar çok.

  • Annem daha güzel yemek yapardı.
  • Annemi görmeye gittin mi?
  • Annemden şu yemeğin tarifini al.
  • Annem annem annem

Bu alternatifler sınırsız ve sürekli karşınıza çıkan şeyler olduğuna eminim.

Daddy issues mustaribi kişiler için genelleme yapılabileceğimiz birçok özellikleri de var. Örneğin çok sık partner değiştirip, olabildiğince çok kişiden hırs almaya çalışırlar. Bunları sistematik değil de daha çok içgüdüsel yaptıklarını düşünsem de, tam tersi de olabiliyor ikisi de uçlarda. İlişki kurmayı tercih etmediğim modeller kendileri. Gidin, sizi çözemeyecek tiplere yaşatın sıkıntılarınızı, ben yorgunum.

 

Önceki İçerikTürkiye’deki BDSM’de Pygmalion’giller
Sonraki İçerikSarhoş Notları Vol: Bilmemkaç
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.