Güvenli Kelime (Safe Word)

3

Güvenli kelime; ilişki sırasında bir rol oyunu oynuyorsanız, kullanıldığında her ne yapılıyorsa eylemi durdurmayı sağlayan, taraflarca üzerinde anlaşılmış herhangi bir kelimedir.

Yeni bir ilişkiye başladığınızda, ilk olarak bir güvenli kelime (safe word) belirlemek isteyebilirsiniz.
Peki neden sadece; “dur artık”, “yeter”, “istemiyorum” vb. ifadeler kullanmayasınız da güvenli kelime belirleyesiniz.

Örneğin “canım çok acıyor, bırak beni” ifadesi rolün bir parçası olabilir, dolayısıyla bir roleplay sahnesinde ya da direkt tüm BDSM ilişkisinde, bu gibi ifadeleri kullanmak isteyebilirsiniz ve bu kelimeler her kullanıldığında gerçekten durursanız o sahne, sahne olmaktan çıkar, dur kalk yapılan sıkışık bir trafiğe döner. Kısacası, “yapma” her zaman yapma demek değildir. Örneğin bir tecavüz rolüyse bu, “yapma” ya da “bırak beni” gibi kelimeler olmazsa olmazdır zaten.

Güvenli kelime nasıl seçilir?

En popüleri “kırmızı” olsa da bu kelimelerin, sizin tercihinize bağlı bir şey. Sadece normal şartlarda kullanmayacağınız ama aynı zamanda da unutmayacağınız bir kelime olmalı.
Bu birim isim olabilir, bir yerin adı olabilir ya da direkt “güvenli kelime” olabilir.

Güvenli kelime neden gerekli?

Düzenli bir BDSM ilişkisinde neredeyse hiç kullanılmaz bu güvenli kelime, kelimenin varlığı hem submissive tarafa güven verir hem de taraflar daha birbirlerinin sınırlarını bilemeyecek kadar yeniyse, bu sınırların belirlenmesi için etkin bir araç olarak kullanılır. Bu kelime duyulduğunda her ne yapılıyorsa derhal sonlandırılmalı, köle esaret altında ise serbest bırakılmalı ve biraz nefes alıp sorun hakkında konuşulmalı. Bu konuşma sonunda güvenli kelimenin suistimal edildiğini, gereksiz yere kullanıldığını düşünüyorsanız, ikaz etmek ya da ceza vermek isteyebilirsiniz.

Peki ya konuşamayacak durumdaysak?

O sırada bir ağız topu kullanıyor olabilirsiniz, ağzınız bağlı olabilir, nefes alışverişleriniz yüzünden konuşamayabilirsiniz, durumun heyecanı ile kelimeyi unutabilirsiniz ya da benzer herhangi bir şey olabilir. Bu durumda güvenli kelimeyi kullanamayacaksınızdır. Bunun için güvenli kelimenin yanında bu gibi durumlarda kullanmak için mutlaka bir de güvenli hareket belirlemiş olun.
Bu, bir elinizi kendi vücudunuza ard arda vurmak olabilir. Aynı şekilde elinizi ard arda yere vurmak olabilir. Normalde yapmayacağınız ve o sırada unutmayacağınız bir hareket olduğuna emin olun. Bu doğrultuda, kölenizin sınırlarını tamamen kavrayana kadar hem ellerinin hem de ağzının aynı anda bağlı olacağı sahneler kurgulamaktan kaçının.

BDSM ilişkiniz sırasında içinizden sürekli güvenli kelimeyi tekrarlayıp durmayın, bu kelimeye çoğu zaman ihtiyacınız olmayacaktır. Birbirinizi yeterince tanıdıktan sonra ise hiç ihtiyacınız olmayacaktır muhtemelen. Yine de güvenlik öncelik.

Sevgiler.

Önceki İçerikİtibar Etmeyiniz
Sonraki İçerikShibari ve Suspension Shibari Nedir
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.