Köle Nasıl Yönetilmeli

Şu sıralar okuduğum kitabın bir sayfasında tam olarak şu yazmakta.
Alıntı yapıyorum.
Bir kişi, saati 5 dolardan çalışması gerekiyorsa, bunu kesinlikle biliyordur. Eğer ona 4.75 vermeye kalkarsanız, bu size tasarrıf ettiğiniz miktarın yüz katı tutarında bir sabotaja patlar.
Kendini aldatılmış hissedecektir. Fazladan bir santim gitmeyecek, fazladan bir saat çalışmayacaktır. Sizi adaletsiz ücreti için manen, hatta fiziksel olarak veya ekonomik açıdan cezalandırmak için bir yol muhakkak bulacaktır.

O kişinin ücreti 5 dolar olmalıysa ve bu herkesin bilebileceği bir şey ise, ona 5.75 ödeyin. Ona olan güveninizi boşa çıkarmamak için, size o 75 cent’in maliyetinin çok üzerinde bir üretim ile dönecektir.

Dar görüşlü yöneticiler bunu kavrayamazlar. Maliyetleri minimumda tuttuklarını düşünürler. Onlara göre bu insanlar o işlere sahip oldukları için mutlu bile olmalıdırlar.

Evet tam da burada yazdığı gibi.
Köle nasıl yönetilmeli? Değer mi vermeli, değersiz olduğu mu hissedirmeli ya da köleye nasıl davranılır. Kendi ilişkilerinizde buna siz karar vermekte tabii ki özgürsünüz. Bana göre insanları yönetmek, korku uyandırarak değil, saygı uyandırarak olmalı.

Onu güzel giydirin, güzel hissettirin ve sebepsiz kötü davranmayın.
En zor yıkılacak imparatorluk korku değil, saygıdır.

Sevgiler. 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Fotoğraf ve Görüntü Dosyaları
 
 
 
Ses ve Video Dosyaları
 
 
 

En Yeniler Eskiler Beğenilenler