Köle Olma İsteği Bir Hastalık Mı?

2

İtaat etme isteği yeni oluşan kişilerin, aklının bir köşesine bu soru sık sık geliyor, hatta mıh gibi saplanıyor.
BDSM bir hastalık mıdır? Neden köle olma isteği var, hasta mıyım? Köle olma hastalığı diye bir şey var mı?

Kimisi BDSM’in kesinlikle bir hastalık olarak değerlendirildiğini; duygu, düşünce ve davranış bozukluğu olduğunu iddia ederken. Kimileri bunun aksini söylüyor. İnsanlar hemen hemen her konuda olduğu gibi, tabii ki bu konuda da hemfikir olamıyor.

Köle Olma İsteği ve BDSM İlişkileri Hakkında Yapılan Araştırmalar

İşte bilim, “bence böyle” gibi sığ bir yaklaşımı kabul etmeyecek kadar derin olmalı. Onun için bu konu hakkında, United States National Library of Medicine (Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi) yani NLM’de bir araştırma yayınlanmış. Tabii ki BDSM Türkiye açısından araştırılmaya değer görülen bir şey olmamış, birçok şey gibi. Biz genelde olaylara bilimsel yaklaşmayı sevmeyiz, caiz değildir demekten daha büyük bir şey mi var hem.

Neyse.
Bahsettiğim, bu yayınlanan çalışma, 1336 katılımcı ile sağlanmış ve çıkan sonuçlara göre, BDSM aktivitelerinde bulunan kişilerin, diğer gruplardaki katılımcılara nazaran, daha az nevrotik, yeni deneyimlere daha açık, daha vicdanlı ve ilişkilerinde genel olarak daha iyi bir insan oldukları belirlenmiş. Sonuç olarak, BDSM’in bir duygu-düşünce bozukluğu değil, eğlence amaçlı bir aktivite olduğu saptanmış.
Çalışmanın detaylarına https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23679066 buradan ulaşabilirsiniz. (Belgelerle konuşuyoruz burda, hey gidi hey)

Bunun dışında Chicago’da bir psikoterapist olan Dr. Deffrey Sumber, Medical Daily’e yazdığı yazıda. BDSM ilişkisi kuran çiftlerin, sıradan ilişkilere göre çok daha iyi iletişim kurduğunu, özellikle cinsellik konusunu şeffaflaştırıp her şeyi konuşup belirledikleri için, çok daha az sorun yaşadıklarını belirtmiş.

Bunun da dışında, 2014 yılında Texas’daki Kişilik ve Sosyal Psikoloji Topluluğu’nun sunduğu çalışmaya göre, BDSM ilişkilerindeki kişilerin, anksiyete, endişe ve kaygı durumlarının azaldığı belirtilmiş.
researchgate.net adresi üzerinden BDSM ilişkileri hakkında yapılan çok sayıda araştırmaya ve bunların detaylarına ulaşabilirsiniz.

Köle olma isteği ve benzer durumlarınızı, kendi kendinize bir hastalık olarak nitelendirmek ya da yakın arkadaşınıza “bende köle olma hastalığı mı var?” gibi saçma bir soru yöneltip cevap aramak yerine. Dünya’da yapılan araştırmaları ve testleri inceleyin, bu araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor ve bu konunun üzerine ciddi bir şekilde gidiliyor.
Öte yandan DDLG eğilimlerinde de benzer soru işaretleri oluşabilir, bunları da farklı başlıklarda inceledim.

Sevgiler.

Önceki İçerikShibari ve Suspension Shibari Nedir
Sonraki İçerikCinsel Fetişizm
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.