Marquis de Sade ve BDSM

0

BDSM camiasından birileri ile konuştuğunuzda ya da BDSM hakkında bir şeyler okuduğunuzda Marquis de Sade hakkında mutlaka bir şeyler duyarsınız.

Hayatının 29 yılını hapishanede, 13 yılını akıl hastanesinde geçiren, hizmetçileri ile rızaları dışında cinsel ilişkiye giren yani tecavüz eden, ilişkiye girmek için parasını ödediği fahişeler tarafından bile polise şikayet edilen, çalışanlarına işkence yapıp onları cinsel hizmete zorlayan, 13 yaşında bir çocuk ile ilişki kuran, hakkında ölüm cezası dahi istenen bu adam; neden kendini dominant olarak tanımlayan kişiler tarafından saygı ile anılır ya da BDSM’in kurucusu, atası olarak atıfta bulunulur. Cevap tabii ki cehalet.

Marquis de Sade, sadizmin isim babasıdır; fakat BDSM sadizmden ibaret değildir. Öte yandan BDSM içerisinde sadizmi barındırdığı kadar mazoşizmi de barındırır; fakat kimse mazoşizmin isim babası olan Leopold von Sacher Masoch‘dan bahsetmez.

Popüler olandan beslenmek kolay, popülist söylemler çekicidir.
“18.yy Fransız aristokratlarından de Sade…” diye başlanan sözler havalı geliyor olabilir.

Fakat gerçek şu ki de Sade’nin hayatını okuyan biri, kendini ona benzetmek istemez. Kurduğu ilişkilerin başlangıç noktası olarak, ona atıfta bulunmak istemez.

Tarih ve tarihi kişiler bir miktar yoruma açıktır. Pek tabii bunlar benim şahsi görüşüm, mutlak doğrular değil. 2. el bilgi tehlikelidir, bir başkasından dinlemeyin, kendiniz okuyun ve bahsedilen BDSM ile Marquis de Sade’nin ne kadar alakadar olduğuna kendiniz karar verin.

Sevgiler.

Önceki İçerikBDSM ve Korku
Sonraki İçerikYoğun Geçen Bir Görüşme Sonrası
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.