Sadizm Hakkında

1

Sadizm; bir kişinin başka bir kişiye acı vermesinden zevk alması anlamına gelen, Marquis de Sade’ın isminden türemiş bir kelimedir.

Sadizm her ne kadar fiziksel şiddetle birebir bağdaştırılmış olsa da, psikolojik şiddet ya da karşısındakini aşağılama arzusu da gayet tabi sadizm olarak adlandırılır, bu doğrultuda sadizmin, fiziksel şiddetten ibaret olduğunu söylemek yanıltıcı olacaktır. Sadizmin kurucusu Marquis, sadistik davranışlarını şu şekilde açıklar;

“Kadınların zevk alıp almadıklarını anlamak çok zor, yanılmak her zaman olası. Halbuki insan, yarattığı etkinin tepkisini arzular. Acı ise gizlenemez, etki ne kadarsa tepki o kadar çıkar ortaya.”

Öte yandan bir mazoşistin de kendine karşı sadist davranışları olabilir.

Mazoşizm hakkındaki yazımda da bahsettiğim gibi, bir mazoşiste acı vermek mi cezadır, yoksa acı istediğinde onu bu acıdan mahrum bırakmak mı? Sadist ve mazoşist birlikteliğinin temel paradoksudur bu. Genelde sado mazo ilişkiler kuran çiftlerdeki sadist taraf, verdiği acının karşılığında, yüksek reaksiyonu alabildiği şiddet türünü seçer. Bu tür mazoşiste göre değişiklik gösterir ve her zaman fiziksel şiddet olmaz.

Diğer yandan, bu konu hakkında yeterli entelektüeliteye sahip olmadan, sado mazo ilişkiler kurmaya meyil eden sadist eğilimli kişinin davranışları, biraz gülünç kalabilir.
Örneğin
“ne bakıyon lan”
“ağzını burnunu kırarım senin” gibi şiddetin başlangıcını tetikleyeceğini düşündüğü; ama mazoşist tarafından kahkaha ile karşılanacak sonuçlar ortaya çıkarır.

Sadizm bir tür hastalık mıdır?

Sadizm aynı zamanda bir kişilik bozukluğu olarak da tanımlanır ve bunu reddetmek pek doğru olmaz. Bir BDSM ilişkisindeki şiddet, kronik bir şekilde salt zevk için kullanılıyorsa o ilişkiye artık bir BDSM ilişkisi değil, sado mazo bir ilişki demek daha doğru olacaktır. Bir BDSM ilişkisi salt sadizminden ibaret olmadığı için ise, BDSM’i topyekün hastalık olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır, bu başka bir konunun başlığı daha önce yazdık bunları hep.

Sevgiler.

Bu yazıya artık Spotifyüzerinden ulaşabilirsin!

Önceki İçerikBDSM ve Diktatörlük
Sonraki İçerikSado Mazo İlişkiler
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.