Sado Mazo İlişkiler

2

Sado-mazo ilişkiler, acı vermekten zevk alan ve acı çekmekten zevk alan kişilerin oluşturduğu bir sentez olarak tanımlanır. Bir ilişki türüdür.

Blogun geri kalanında sadizm ve mazoşizm terimlerini biraz aktardım. Sadomazoşist ilişkiler ile BDSM ilişkileri, her ne kadar benzer renklere sahip gibi gözükse de, “aynı şey işte” demek yanlış olur.

MAZOŞİST VE İTAATKAR ARASINDA BİR FARK VAR MI?

Mazoşist partnerinin acı vermesinden ve dahi acının bizatihi kendisinden zevk alırken; bir itaatkar, partnerinin iradesine teslim olmaktan zevk alır.

Bir mazoşist, kendine acı vermekten de çoğu zaman zevk alırken (bkz:sadomazoşizm) bir itaatkar çoğu zaman bundan keyif almaz.
Tüm itaatkarlar mazoşist olmadığı gibi, tüm mazoşistler de itaatkar değildir.

SADO MAZO İLİŞKİLERDE AŞK MÜMKÜN MÜ?

Sado mazo kişilik için, duygu durum bozukluğu olduğu tespitinde bulunulsa da, duygusuzluk başka bir şey. Onlar sadece farklı şeylerden zevk alan kişiler. Pek tabi mümkün.

SADO MAZO İLİŞKİLER KÖTÜDÜR?

Gözleri yaşartacak kadar acılı yemekler yemekte bir tür mazoşist eylem olarak nitelendirilebilir, bu mide için kötü olsa da, bunu yapanı kötü bir insan yapmaz. Birbirlerinin sınırlarına saygı duydukları sürece, böyle bir şeyden bahsetmek doğru değil.

Sadizm ve Mazoşizm, BDSM’in içerisinde her ne kadar olsa da BDSM’den bağımsız ele alınır ve “aynısı” olarak tanımlanmaz. Tüm dominantların sadist olmadığı gibi, tüm itaatkarlar da mazoşist değildir. Twitter’da göreceğiniz sözde dominantların paylaşımları üzerine, maalesef BDSM = Sado-Mazo şeklinde çirkin bir algı oluştu.
Yatakta, “aşkım saçımmm” diyen bir kadını mazoşist olarak tanımlamak ne kadar doğruysa, BDSM tabanlı ilişkiler ile içinde sadomazoşist unsurlardan başka bir şey barındırmayan ilişkileri aynı kefeye koymakta o kadar doğrudur ancak.

Sevgiler.

Bu yazıya artık Spotifyüzerinden ulaşabilirsin!

Önceki İçerikSadizm Hakkında
Sonraki İçerikToplum Gözünde BDSM
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.