Toplum Gözünde BDSM

2

Bu sadece bizim yaşadığımız topluma özel değil hemen hemen tüm toplumlarda böyledir ya da sadece BDSM özelinde de değil, insanoğlu bilmediği her şeyden; korkar, uzak durur, ötekileştirir ya da aşağılama eğilimi içine girer.

Bu hemen hemen her şeyde olduğu BDSM için de geçerlidir.
“Ne çok gülmüşümdür, keskin pençeleri olmadığı için kendini iyi zanneden zayıflara” diyor Nietzche.

Toplumun geneli için BDSM; amiyane tabirle, sapıklık.
Bunu ben de reddetmiyorum; ama bir öcü olduğunu da pek tabii kabul etmiyorum.

İnsanoğlu tarihin başından bu yana anlamlandıramadığı şeylere öcü gözü ile bakmıştır. Tıpkı, şimşekleri tanrıların savaşı sanması gibi, günümüzde bu önermeyi kime sunsak bize kaba etiyle güler.

Toplum için BDSM, her şeyden önce hala çok bilinmez bir kavram. Bunun birçok farklı sebebi var, örneğin porno sektörü ya da konudan bi’ haber herbokologların yanlış yönlendirmesi. Hal böyle olunca, yukarıdaki örnekte de verdiğim gibi toplum için BDSM, bilinmezliğinden dolayı ya öcü oluyor ya da yanlış bilgilendirmelerden dolayı tukaka oluyor.

Peki neden bu uç kültürü topluma anlatmaya, öğretmeye çalışıyoruz. Kendi adıma söylüyorum, böyle bir şey yapmaya çalışmadığım gibi yapılmasını da doğru bulmuyorum.
Zaten kültürümüze, son 100 yıldır bize öğretilen özgürlük kavramına, taban tabana zıt bir durumken BDSM, bunu konuyla alakası olmayan insanların gözüne gözüne sokmayı doğru bulmuyorum. Özellikle bunu araştıran insanların erişebileceği bir tür olmalı bu.

Peki, böyle yapan yani sosyal medyada, orada burada BDSM’i alakalı/alakasız herkesin gözüne sokmaya çalışanlar n’apmayı hedeflemekte, ne ummakta? Bu durum insanoğlunda 5.000 yıldır değişmedi (belki daha eskidir ama benim tarih bilgim m.ö. 3500’e kadar gidebiliyor) sebebi basit, gayet ilkel. Yeni insanlar bulmak, kitlesini genişletmek. Henüz BDSM’e öcü olarak dahi bakmayan yani hiç bilmeyen insanların gözüne sokup, yeni mürid avlamayı hedeflemekte, haliyle bu yapılırken çok sayıda bu konudan hoşnut olmayan, zevk almayan insanların da gözüne batmakta, bu da toplum genelinde BDSM’in öcü olarak yaftalanmasını sağlamakta.

Hoş, çoğunluk ne zaman haklı oldu ki, şimdi öyle olsun?

Önceki İçerikSado Mazo İlişkiler
Sonraki İçerikKişisel Gelişememe
İlişkilerimde zihinsel ve fiziksel dominasyonun olması gerektiğini düşünen biriyim. 2008-2009 yıllarından bu yana BDSM içerikli ilişkiler kuruyorum. Birçoğunuz gibi, ben de dışarıda bu yönünü belli etmeyenlerdenim. Yaşadığımız toplum, çıplak heykellere taşlar ve sopalarla saldıran bir toplum maalesef, anlamalarını beklememiz en iyi ihtimalle aptallık olur.